Hoppa till innehåll

B-natural Berikat Spannmål

110,00 kr212,50 kr

En fodermix av lyxiga ingredienser. Passar för att blanda foder åt råttor, hamstrar, möss, gerbiler, fåglar mm.

 

 

Artikelnr: 00081-3 Kategorier: , Etiketter: , ,

Vill du blanda eget gnagarfoder? Detta är en blandning av sex nyttiga spannmål av hög kvalitet i kombination med ett ekologiskt tillskottspellets för att du ska slippa ge några extra vitamin-/mineraltillskott.

Premium råvaror av hög kvalitet som är särskilt valda för att förebygga en god hälsa och ett långt liv hos ditt djur. De väl utvalda ingredienserna ger blandningen en bra kalcium:fosfor- balans vilket stödjer en god hälsa
och lång livslängd hos gnagare.

Sammansättning: Hel spannmål (Dari, korn, vete, paddyris, bovete, nakenhavre), tillskottspellets.*

*Spannmål, soja GMO-fri, rapsfrö, solrosfrö, potatis, majs, örter, paprika, mineraler och vitaminer.
(Enstaka solrosfrö kan förekomma)

Analytiska beståndsdelar per kg

Protein 12,7%
Fett 3,9%
D-vitamin : 1027 IU
A-vitamin: 3425 IU
Kalcium 0,9%
Fosfor 0,4%

Ska du blanda eget foder?

Då är det viktigt att få med alla näringsämnen som djuret behöver eftersom näringsbrist kan bidra till olika sjukdomar. Blanda denna
produkt enligt våra rekommendationer för att få ett balanserat helfoder anpassat till just din djurart. Denna produkt innehåller pellets och bör därför inte kombineras med några vitamin- eller mineraltillskott. Erbjud varierade färska nyttiga grönsaker några gånger i veckan.

  • Råtta: Till vuxna råttor passar vårt grundrecept bra.
  • Mus/gerbil: Grundrecept + 550 g Green protein
  • Hamster: Grundrecept + 1100 g Green protein
  • Unga växande individer: Grundrecept + 1100 g Green protein

Grundrecept
2 kg Spannmål
100-150 g torkade grönsaker
70-75 g torkade örter
50-60 g feta fröer &/eller nötter

 

 

Vikt N/A
Vikt

4kg, 2kg